Brizo D64958LFBLBNX "Tulham" Pull-Out Spray Kitchen Faucet
| Item: | D64958LFBLBNX |
| Finish: | Matte Black / Brilliance Black Onyx |
| Quantity Available: | Retrieving ... |
Details and Dimensions
| Height | 16-1/2" |
| ADA Compliant | Yes |
| Spout Height | 16-1/2" |
| Spout Reach | 8-3/50" |
| Swivel Spout | Yes |
| Degree of Spout Swing | 360 |
| Flow Rate (GPM) | 1.8 |
| Number Of Handles | 1 Handle |
| Number of Faucet Holes | 1 Hole |
| Handle Type | Lever |
| Features | • Touch-Clean nozzles – swipe away mineral deposits • Optional voice activation technology (EP100854) available for use with connected home devices. • Accommodates up to 3" deck thickness • Optional A/C adapter EP102157 • MagneDock Technology - magnetic docking system • Comes with standard fittings • SmartTouch Technology with TempID feature – tap on/off functionality with temperature indicating LED light • Two-function wand: spray and stream • Euro-motion Diamond Valve with InnoFlex waterways • 1-hole installation |
| Handle(s) Included | Yes |
| Eco-Friendly | Lead Leaching Compliant |
| CEC Approved | Yes |
| ANSI | ANSI 117.1 |
| ASME | ASME A112.18.1 |
| Battery Type | 6AA |
| Connection Size | 3/8 in |
| Faucet Centers | Single hole installation |
| Handle Material | Brass |
| Lead Leaching Compliant | Yes |
| Power Source | Battery |
| Product Specifications |
| Installation Guide |
| Parts Breakdown |
| Warranty |

